5 Kasım 2009

ODTÜ KUPASI - STANDART SALON DANSLARIODTÜ Cumhuriyet kupası 31 ekim cmt olduğundan, fırsattan istifade 2 gün öncesinden Ankara yollarına döküldük ...yüreğimiz ağzımızdaydı gerçi, bir gün önce oğlumuz ateşliydi. Ankaraya gidermiydik? gitsek yarışırmıydık ? soruları ile ateşsiz bir güne uyanıp 29 ekim sabahı marşa bastık. Ateşimiz çıkmadan 2 günü geçirip cmt sabahı ODTÜ spor salonundan girdik. 8.kez düzenlenen ODTÜ cumhuriyet kupası bu yıl IDSF yarışması ile de taçlanacaktı. Organizasyona çok emek verildiği belliydi. Her yılki telaşlara IDSF in eklenmesi sorumluluğu ve heyecanı artırmış olmalıydı.

 
IDSF yarışması akşam olduğundan ve büyüklerin pek çoğu hem sıralama hem ıdsf yarışmasına katılacaklarından sabah 11,30 da büyüklerin elemleri ile açıldı yarışma. Ve ilk defa uygulanmasına şahit olduğumuz online çeteleme cihazlarıyla hakemler pistte yer alınca şaşırdık. 14.30 da büyüklerimiz madalyalarını alarak akşamki yarışmaya katılmak üzere pistten ayrıldıklarında minikler, yıldızlar yine kalp çarpıntıları ile bekleşiyorlardı.
minikler I minikler II yıldızlar I,II latin ve standart branşlarda büyüklerinden arta kalmadan çoştular çoşturdular.


Standart danslar henüz Türkiyede o denli yeni ki bu dansı icra eden dansçıların en büyüğü 13 yaşında bilemediniz 14 .. başka bilen yok, dans eden yok.. vals ve tango; cha cha cha yada jıve dan çok daha evrensel danslar.. lakin güzel yurdum topraklarının dans zenginliğinden ve kültürel terbiyeden bu eşli danslar 86 yıllık Cumhuriyet tarihinde kalıcı olamamış.
Kızım vals yaparken o denli heyecanlanıyorum ki nasıl asiller hepsi, pistte nasıl otokontrollüler.. Minikler I ve MiniklerII kategorilerinde özellikle standart dans eden tüm yüreklere, yanlarında olan velilerine ve antrenörlerine gönülden teşekkür ediyorum.. Standart dansları bırakmamaları ve bu dansın temsilcileri olmaya devam etmelerini gerçekten çok arzuluyorum.
Bu fotoğraf Türkiye'de standart dansları en iyi biçimde icra etmeye çalışan en küçük 6 sporcu.. defne ve bora henüz 6 aydır standart öğreniyorlar diğer sporcularımızın geçmişleri daha uzun ..
hepsiyle ülkem adına gurur duyuyorum .. ve açıkçası harika kostümlerle standart dansları icra edecekleri günleri görebilmeyi iple çekiyorum..

Hiç yorum yok: