29 Nisan 2010

29 NİSAN DÜNYA DANS GÜNÜ KUTLU OLSUN

Dans hem ulusal, dans hem global .. dans sözsüz iletişimimiz, dans konuşmadan birbirimizi ruhuna dokunuşumuz.
Bu gün, Fransız dansçı ve koreograf Jean-Georges Noverre’nin (1727 - 1810) doğum günü. Dansın ufuklarını genişleten bu sanatçının doğduğu gün “Dünya Dans Günü” olarak seçilmiş. Ve sadece dansa adanmış. Dansa ve dansın büyülü dünyasına...
Dansa gönül veren,dansı hayata uzanan bir dokunuş olarak algılayan tüm dansseverlerin dünya dans günü kutlu olsun...

29 NİSAN 2010 DÜNYA DANS GÜNÜ RESMİ BİLDİRGESİ

Birleşmiş Milletler 2010 yılını Uluslararası Kültürlerin Uzlaşma Yılı olarak ilan etti ve UNESCO’yu, insanların karşılıklı bilgi ve anlayışını geliştirme konusunda 60 yıldan fazla bir tecrübeye sahip olmasına duyduğu saygıdan dolayı, bu kutlamalara öncü kurum olarak atadı
UNESCO’nun yeni Genel Müdürü Irina Bokova, “yeni hümanizma” adını verdiği evrensel bir görüş önerisinde bulundu; küreselleşmeye ve krize insancıl bir yanıt veren, sosyal uyumu ve barışı muhafaza etmeyi hedefleyen, bütün insan topluluklarına açık bir görüş.

Her kültürün içinde önemli bir yer tutan dans, farklı ülke insanlarını bir araya getirmek için ideal bir vasıtadır. Festivaller en canlı şekilde karşılıklı bilgi alışverişini ve çeşitliliğin itibarını arttırır; her yıl on binlerce insan uluslararası dans festivallerine akın ediyor.

Hatta bazen festivallerin, derslerin ya da konferansların haricinde sadece televizyonda yabancı bir ülkeden dans izlemek bir etnik grubun imajının en vurucu, en çekici ve en doyurucu örneğini bize sunabilir.

Kültürel çeşitliliği en renkli şekilde tasvir etmek ve için, danstan daha iyi bir araç yoktur.

Prof. Alkis Raftis

Hiç yorum yok: