24 Haziran 2014

2013 / 2014 SEZONU ve YİNE SEÇİM

2013 / 2014 DANS SPORU Ligini  27 KULÜP arasından 8. olarak bitirdik. Büyük başarı bizim için. Sporcularımızın büyük çoğunluğu çocuk bir kere. İstanbul'un lojistik sıkıntısı belli. Çocuklarımızın çoğu çok yönlü. Hayatlarında müzik de var, spor da, birde dans, okullar zaten yeterince meşakatli. Antrenörlerin, velilerin, çocukların hep beraber başarısıdır bu sonuç. 

Ancak yine de içim keyifsiz. İlki sezon sonu gerçekleşen sürpriz yarışma. Sezonda 8 ayaklı bir lig yapılmış, son ayak son anda ilan edilmiş ? Neden, Niçin, Kime ne faydası olmuş bilmiyorum. Bir girişim desteklenecek ise özel yarışma özel kupa olarak organize edilebilirdi. Ancak ne sebep ise ( hayırlıdır herhalde ) 8. ayak olarak lige katıldı yarışma, son anda.! 

İkincisi ise federasyonun dans çatısı. Hep diyorum hiç destekçi bulamıyorum. ( Erdem Özkan hariç :) ) Federasyon statüsünde bu kadar dans dalı olmaz, olmamalı, anlatamıyorum. Siz tüm kulüplere tüm sporculara aynı yakınlık ve mesafede olmaz iseniz, aynı yarışma şartlarını, aynı hizmeti sağlamaz veya sağlayamaz  iseniz demokratik bir yönetim, dolayısıyla da demokratik bir seçim gerçekleştiremezsiniz.  2013/2014 yılında  statü altındaki dans branşlarına baktığımızda en çok faaliyet Dans Sporu ve Salsa da. Bu iki branş federasyondan en fazla hizmeti alan, en fazla nemalanan ve federasyona maddi manevi kazandıran gruplar. Kaldı ki benim fikrim bu iki dans koluyla federasyonun dans branşlarının sınırlandırılması. Bu noktada yalnız kalıyorum zaten.  Devletten destek alamayan toplumdan ilgi ve destek göremeyen bu federasyonun bu kadar çok dansı kotarabilmesi mümkün değil. Kağıt üstünden öteye gidemiyor branşlar ama gel anlat.  Kaldı ki spor statüsünde olan eskiden ezelden Dans Sporudur. Salsa her kadar WDSF bünyesine sokulmuş olsa da sosyal bir danstır. 

Serbest Stil branşının hiç bir faaliyeti, yarışması yok. Ancak Türkiye Şampiyonası yapıldı. Dikkat edin ! 
Arjantin tangonun hiç bir faaliyeti, yarışması yok ( ki onlar yarışmak da istemiyor ) ancak Türkiye Şampiyonası yapılacak. Yapılacak diyorum çünkü "yapılacaktı tarih ertelendi" olarak duyuru var resmi sitede.
Salsanın  yıl boyu lig etapları sürdü üstelik Türkiye Şampiyonası da yapıldı. ( en şanlı branşımız ilan ettik kendilerini )
Dans sporu 8 etap lig gerçekleşti ve fakat Türkiye şampiyonası yapılmadı. Buna da dikkat buyurun.! 

Ve önümüzde ki bir kaç ay içinde gerçekleşecek ve maalesef demekten kendimi alamadığım bir olağanüstü genel kurul söz konusu. 2012 Ekimde gerçekleşen olağan genel kurula yapılan delege itirazı neticesi seçim 2016'ya kalamadan olağanüstü olacak. 2006 doğumlu bu federasyonun ömrü seçimlerle geçti. 

Şimdi :  "genel kurula Türkiye şampiyonasına katılan kulüp 1 delege yollar" maddesi ile "son sezonda faaliyetlere katılan kulüp 1 delege yollar"  maddeleri ne kadar adildir sorgulamak gerek. Bir tarafta federasyonla 2 senede yada 1 senede karşılaşan ve hizmet alan ve Türkiye şampiyonası dışında faaliyet göstermeyen iki  branş ile neredeyse her ay Türkiye'nin her yanına yarışmadan yarışmaya, antrenörü, sporcusu, aileleri ile koşuşturan başka iki branş.

Federasyondan  eşit hizmet almayan bu branşların,  iş yönetim kurulunu seçmeye gelince eşit hakka sahip olmaları ve hatta belirleyici oy potansiyeli yaratmaları demokratik olmadığı gibi anlaşılmazdır. 

Her doğru söyleyeni dokuz köyden kovdukları gibi bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetiyle dansa devam... 

Hiç yorum yok: